Kids Channel Throwback Schedules

  • Enter to win two tickets to MIRAI plus Merch. Details here.

Latest News & Videos

Oct 24, 2015
667
Ratings
183 5
28
22
#1
Here are the schedules from kids networks in the past:

Here's one for Nicktoons from November 2012:

Weekdays
6:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x2)
7:00am Back at the Barnyard (x2)
8:00am Power Rangers Samurai (x2)
9:00am Invader ZIM (x2)
10:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x3)
11:30am Planet Sheen
12:00pm Invader ZIM (x2)
1:00pm Back at the Barnyard (x2)
2:00pm Planet Sheen
2:30pm T.U.F.F. Puppy
3:00pm Fanboy and Chum Chum (x2)
4:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
5:00pm Wolverine and the X-Men
5:30pm Iron Man: Armored Adventures
6:00pm Voltron Force
6:30pm Dragonball GT
7:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
8:00pm Monsuno (Mon) Planet Sheen (Tue-Fri)
8:30pm Planet Sheen
9:00pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
9:30pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Planet Sheen
10:00pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
10:30pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
11:00pm Planet Sheen (Mon-Thu) Robot and Monster (Fri)
11:30pm Planet Sheen (Mon-Thu) The Fairly OddParents (Fri)
12:00am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
12:30am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Planet Sheen (Fri)
1:00am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
1:30am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
2:00am Dragon Ball Z Kai
2:30am Iron Man: Armored Adventures
3:00am Voltron Force
3:30am Wolverine and the X-Men
4:00am El Tigre: The Adventures of Manny Rivera (x4, Mon) Back at the Barnyard (x4, Tue) My Life as a Teenage Robot (x4, Wed) The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x4, Thu) Danny Phantom (x4, Fri)

Weekends
6:00am Fanboy and Chum Chum (x2)
7:00am Avatar: The Last Airbender (x2)
8:00am Power Rangers Samurai (Sat) Wild Grinders (Sun)
8:30am Power Rangers Samurai (Sat) Planet Sheen (Sun)
9:00am Supah Ninjas (x2, Sat) Dragonball GT (x2, Sun)
10:00am Power Rangers Super Samurai (x2, Sat) Huntik: Secrets & Seekers (x2, Sun)
11:00am Monsuno (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
11:30am Wild Grinders (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
12:00pm Wild Grinders (Sat) Monsuno (Sun)
12:30pm Planet Sheen (x2)
1:30pm Dragonball GT
2:00pm Avatar: The Last Airbender (x4)
4:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
5:00pm Back at the Barnyard (x2)
6:00pm Wild Grinders
6:30pm Planet Sheen
7:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
8:00pm The Fairly OddParents (Sat) Monsuno (Sun)
8:30pm The Fairly OddParents
9:00pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
9:30pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
10:00pm Wild Grinders (Sat) Planet Sheen (Sun)
10:30pm Planet Sheen
11:00pm Robot and Monster
11:30pm The Fairly OddParents
12:00am SpongeBob SquarePants (x2)
1:00am The Legend of Korra (x2)
2:00am Dragon Ball Z Kai
2:30am Iron Man: Armored Adventures
3:00am Voltron Force
3:30am Wolverine and the X-Men
4:00am The Troop (x2)
5:00am ChalkZone
5:30am All Grown Up

Now here's one for TeenNick from November 2012:

Weekdays
6:00am Zoey 101 (x2)
7:00am Winx Club
7:30am Ned's Declassified School Survival Guide (x3)
9:00am Victorious (x2)
10:00am Big Time Rush (x2)
11:00am How to Rock (x2)
12:00pm The Amanda Show (x4)
2:00pm Unfabulous (x2)
3:00pm True Jackson VP (x2)
4:00pm Zoey 101 (x2)
5:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
6:00pm H2O: Just Add Water (x2)
7:00pm Dance Academy (x2)
8:00pm Hollywood Heights
9:00pm Degrassi (x2)
10:00pm What I Like About You (x2)
11:00pm Everybody Hates Chris (x2)
12:00am-4:00am The 90s Are All That
4:00am Everybody Hates Chris (x2)
5:00am Degrassi (x2)

Weekends
6:00am Zoey 101 (x2)
7:00am TeenNick's Obsess This (Sat) Victorious (Sun)
7:30am Big Time Rush (Sat) Victorious (Sun)
8:00am Big Time Rush (Sat) Victorious (Sun)
8:30am Big Time Rush (Sat) TeenNick's Obsess This (Sun)
9:00am Zoey 101 (x2)
10:00am Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
11:00am True Jackson VP (x2)
12:00pm The Amanda Show (x4)
2:00pm Unfabulous (x2)
3:00pm True Jackson VP (x2)
4:00pm Zoey 101 (x2)
5:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
6:00pm H2O: Just Add Water (x2)
7:00pm Alien Surf Girls (x2)
8:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
9:00pm H2O: Just Add Water (x2, Sat) Dance Academy (x2, Sun)
10:00pm Degrassi (x2)
11:00pm SLiDE
12:00am-4:00am The 90s Are All That
4:00am SLiDE
5:00am Degrassi (x2)

Now here's one for Boomerang from Fall 2009:

Weekdays
6:00am Captain Planet and the Planeteers
6:30am Valley of the Dinosaurs
7:00am Popeye
7:30am Tom & Jerry
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am Gerald McBoing Boing
9:30am Krypto the Superdog
10:00am The Super Globetrotters
10:30am Help! It's the Hair Bear Bunch!
11:00am Boomerang Zoo
12:00pm The Flintstones
12:30pm The Jetsons
1:00pm Top Cat
1:30pm The Adventures of Gulliver
2:00pm Pink Panther
3:00pm Yogi Bear
3:30pm Secret Squirrel
4:00pm Josie and the Pussycats (Sept-Oct) / Amazing Chan Clan (Nov)
4:30pm Speed Buggy (Sept-Oct) / The Scooby-Doo Show (Nov)
5:00pm Jabberjaw (Sept-Oct) / Fangface (Nov)
5:30pm Banana Splits
6:00pm Boomerang Theater (Mon-Wed) Snorks (Thu-Fri)
6:30pm Boomerang Theater (Mon-Wed) The Smurfs (Thu-Fri)
7:00pm Boomerang Theater (Mon-Wed) Pebbles & Bamm-Bamm (Thu-Fri)
7:30pm Top Cat
8:00pm Scooby-Doo, Where Are You?
8:30pm The Jetsons
9:00pm The Flintstones
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm The Powerpuff Girls
10:30pm Teen Titans
11:00pm Samurai Jack
11:30pm The Batman
12:00am Jonny Quest
12:30am Josie and the Pussycats (Sept-Oct) / Amazing Chan Clan (Nov)
1:00am Speed Buggy (Sept-Oct) / The Scooby-Doo Show (Nov)
1:30am Jabberjaw (Sept-Oct) / Fangface (Nov)
2:00am Tom & Jerry
2:30am Banana Splits
3:00am Dexter's Laboratory
3:30am Wacky Races
4:00am The Flintstones
4:30am The Jetsons
5:00am Pink Panther

Weekends
6:00am Dink the Little Dinosaur
6:30am Valley of the Dinosaurs
7:00am Pink Panther
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am Snorks
9:30am The Smurfs
10:00am The 13 Ghosts of Scooby-Doo
10:30am Help! It's the Hair Bear Bunch!
11:00am Boomerang Zoo
12:00pm The Flintstones
12:30pm The Jetsons
1:00pm Top Cat
1:30pm MGM Cartoons
2:00pm Boomeroyalty
Popeye (September)
Pink Panther (October)
Josie and the Pussycats (November)
4:00pm The New Scooby-Doo Movies
5:00pm Tom & Jerry
5:30pm Banana Splits
6:00pm Snorks
6:30pm The Smurfs
7:00pm Pebbles & Bamm-Bamm (Sat) The Flintstone Comedy Show (Sun)
7:30pm Top Cat
8:00pm Scooby-Doo, Where Are You?
8:30pm The Jetsons
9:00pm The Flintstones
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm Johnny Bravo
10:30pm Cow and Chicken
11:00pm Samurai Jack
11:30pm The Batman
12:00am Jonny Quest
12:30am The Perils of Penelope Pitstop
1:00am The New Scooby-Doo Movies
2:00am Tom & Jerry
3:00am Dexter's Laboratory
3:30am Wacky Races
4:00am The Flintstones
4:30am The Jetsons
5:00am Boomerang Zoo
 
Last edited:

JaredCap43™

Forever, Fight as One!
May 11, 2016
595
Ratings
403 7
43
18
Baltimore, MD
#2
This is Qubo (Channel)'s launch schedule from 2007 until (I believe) around Fall 2008.

Everyday except Sunday:
6:00 A.M. - Theodore Tugboat
6:30 A.M. - Boo!
7:00 A.M. - Pecola
7:30 A.M. - Elliot Moose
8:00 A.M. - Lambchop's Play Along
8:30 A.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
9:00 A.M. - Rupert
9:30 A.M. - Sitting Ducks
10:00 A.M. - Theodore Tugboat
10:30 A.M. - Boo!
11:00 A.M. - Pecola
11:30 A.M. - Elliot Moose
12:00 P.M. - Lambchop's Play Along
12:30 P.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
1:00 P.M. - Rupert
1:30 P.M. - Sitting Ducks
2:00 P.M. - Theodore Tugboat
2:30 P.M. - Boo!
3:00 P.M. - Pecola
3:30 P.M. - Elliot Moose
4:00 P.M. - Lambchop's Play Along
4:30 P.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
5:00 P.M. - Rupert
5:30 P.M. - Sitting Ducks
6:00 P.M. - Theodore Tugboat
6:30 P.M. - Boo!
7:00 P.M. - Pecola
7:30 P.M. - Elliot Moose
8:00 P.M. - Lambchop's Play Along
8:30 P.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
9:00 P.M. - Rupert
9:30 P.M. - Sitting Ducks
10:00 P.M. - Theodore Tugboat
10:30 P.M. - Boo!
11:00 P.M. - Pecola
11:30 P.M. - Elliot Moose
12:00 A.M. - Lambchop's Play Along
12:30 A.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
1:00 A.M. - Rupert
1:30 A.M. - Sitting Ducks
2:00 A.M. - Theodore Tugboat
2:30 A.M. - Boo!
3:00 A.M. - Pecola
3:30 A.M. - Elliot Moose
4:00 A.M. - Lambchop's Play Along
4:30 A.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse
5:00 A.M. - Rupert
5:30 A.M. - Sitting Ducks

Sundays
6:00 A.M. - Theodore Tugboat
6:30 A.M. - Boo!
7:00 A.M. - Babar
7:30 A.M. - Dragon
8:00 A.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
8:30 A.M. - VeggieTales
9:00 A.M. - Jane & The Dragon
9:30 A.M. - Jacob Two-Two
10:00 A.M. - Theodore Tugboat
10:30 A.M. - Boo!
11:00 A.M. - Babar
11:30 A.M. - Dragon
12:00 P.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
12:30 P.M. - VeggieTales
1:00 P.M. - Jane & The Dragon
1:30 P.M. - Jacob Two-Two
2:00 P.M. - Theodore Tugboat
2:30 P.M. - Boo!
3:00 P.M. - Babar
3:30 P.M - Dragon
4:00 P.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
4:30 P.M. - VeggieTales
5:00 P.M. - Jane & The Dragon
5:30 P.M. - Jacob Two-Two
6:00 P.M. - Theodore Tugboat
6:30 P.M. - Boo!
7:00 P.M. - Babar
7:30 P.M. - Dragon
8:00 P.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
8:30 P.M. - VeggieTales
9:00 P.M. - Jane & The Dragon
9:30 P.M. - Jacob Two-Two
10:00 P.M. - Theodore Tugboat
10:30 P.M. - Boo!
11:00 P.M. - Babar
11:30 P.M. - Dragon
12:00 A.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
12:30 A.M. - VeggieTales
1:00 A.M. - Jane & The Dragon
1:30 A.M. - Jacob Two-Two
2:00 A.M. - Theodore Tugboat
2:30 A.M. - Boo!
3:00 A.M. - Babar
3:30 A.M. - Dragon
4:00 A.M. - 3-2-1 Penguins/LarryBoy
4:30 A.M. - VeggieTales
5:00 A.M. - Jane & The Dragon
5:30 A.M. - Jacob Two-Two
 
Oct 24, 2015
667
Ratings
183 5
28
22
#3
Here is TeenNick's schedule from July-mid September of 2012:

Weekdays
6:00am Full House (x2)
7:00am How to Rock
7:30am Victorious
8:00am H2O: Just Add Water (x2)
9:00am Drake & Josh (x2)
10:00am Winx Club
10:30am Alien Surf Girls
11:00am True Jackson VP
11:30am Dance Academy
12:00pm Zoey 101 (x2)
1:00pm H2O: Just Add Water (x2)
2:00pm Bucket & Skinner's Epic Adventures
2:30pm Big Time Rush
3:00pm Zoey 101 (x2, Mon-Thu) Alien Surf Girls (x2, Fri)
4:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2, Mon-Thu) Alien Surf Girls (x2, Fri)
5:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2, Mon-Thu) Dance Academy (x2, Fri)
6:00pm Drake & Josh (x4) Movies/Specials (Fri)
8:00pm Dance Academy
8:30pm Alien Surf Girls
9:00pm Degrassi: The Next Generation (x4)
11:00pm Everybody Hates Chris (x2, Mon-Thu) Hollywood Heights (Fri)
12:00am-4:00am The 90s Are All That
4:00am Everybody Hates Chris (Mon-Thu) Hollywood Heights (Fri)
4:30am Gigantic
5:00am Full House (x2) Hollywood Heights (Fri)

Weekends
6:00am Full House (x2)
7:00am TeenNick's Obsess This (Sat) Victorious (Sun)
7:30am Big Time Rush (Sat) Victorious (Sun)
8:00am Big Time Rush (Sat) Victorious (Sun)
8:30am Big Time Rush (Sat) TeenNick's Obsess This (Sun)
9:00am Dance Academy (x2)
10:00am Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
11:00am Drake & Josh (x2)
12:00pm Bucket & Skinner's Epic Adventures (x2)
1:00pm Alien Surf Girls (x2)
2:00pm H2O: Just Add Water (x2)
3:00pm Zoey 101 (x4)
5:00pm Drake & Josh (x4)
7:00pm Ned's Declassified School Survival Guide (x2)
9:00pm Degrassi: The Next Generation (x2)
10:00pm Hollywood Heights (x4)
12:00am-4:00am The 90s Are All That
4:00am Hollywood Heights (x4)

Now, here is Boomerang's schedule from winter 2009-2010:

Weekdays
6:00am Captain Planet and the Planeteers
6:30am Inch High, Private Eye
7:00am Pink Panther
7:30am Tom & Jerry
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am Gerald McBoing Boing
9:30am Krypto the Superdog
10:00am Dynomutt, Dog Wonder
10:30am Richie Rich
11:00am Hong Kong Phooey
11:30am Dastardly & Muttley
12:00pm The Flintstones
12:30pm The Flintstones
1:00pm Top Cat
1:30pm The Jetsons
2:00pm Popeye
2:30pm Pink Panther
3:00pm Yogi Bear
3:30pm Huckleberry Hound
4:00pm Amazing Chan Clan
4:30pm The Scooby-Doo Show
5:00pm Fangface
5:30pm Banana Splits
6:00pm The Centurions
6:30pm Thundarr the Barbarian
7:00pm SWAT Kats: The Radical Squadron
7:30pm The Jetsons
8:00pm The Flintstones
8:30pm What's New Scooby-Doo?
9:00pm Courage the Cowardly Dog
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm The Powerpuff Girls
10:30pm Teen Titans
11:00pm Samurai Jack
11:30pm The Batman
12:00am Jonny Quest
12:30am Amazing Chan Clan
1:00am The Scooby-Doo Show
1:30am Fangface
2:00am Tom & Jerry
2:30am Banana Splits
3:00am Dexter's Laboratory
3:30am Wacky Races
4:00am The Flintstones
4:30am The Jetsons
5:00am Yogi Bear
5:30am Huckleberry Hound

Weekends
6:00am Dink the Little Dinosaur
6:30am Inch High, Private Eye
7:00am Pink Panther
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am Snorks
9:30am The Smurfs
10:00am The 13 Ghosts of Scooby-Doo
10:30am Dennis the Menace
11:00am Hong Kong Phooey
11:30am Space Ghost/Dino Boy
12:00pm The Flintstones
12:30pm The Flintstones
1:00pm Top Cat
1:30pm The Jetsons
2:00pm Boomeroyalty
Quick Draw McGraw (December)
Scooby-Doo and Scrappy-Doo (January)
Huckleberry Hound (February)
4:00pm The New Scooby-Doo Movies
5:00pm Tom & Jerry
5:30pm Banana Splits
6:00pm Snorks
6:30pm The Smurfs
7:00pm SWAT Kats: The Radical Squadron
7:30pm The Jetsons
8:00pm The Flintstones
8:30pm What's New Scooby-Doo?
9:00pm Courage the Cowardly Dog
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm Johnny Bravo
10:30pm Cow and Chicken
11:00pm Samurai Jack
11:30pm The Batman
12:00am Jonny Quest
12:30am The Perils of Penelope Pitstop
1:00am The 13 Ghosts of Scooby-Doo
1:30am Popeye
2:00am Tom & Jerry
2:30am Banana Splits
3:00am Dexter's Laboratory
3:30am Wacky Races
4:00am The Flintstones
4:30am The Jetsons
5:00am Yogi Bear
5:30am Huckleberry Hound
 

DavidVi11aronga

"Get a load of T H I S"
Feb 4, 2016
626
Ratings
975 22
63
26
Imaginationland
#5
And now, the cartoon network schedule I remember from March 2007

6AM Transformers Cybertron
6:30AM Pokemon
7AM Ed Edd n Eddy
7:30AM Codename Kids Next Door
8AM My Gym Partner's a Monkey
8:30AM Tom & Jerry
9AM A Pup Named Scooby Doo
9:30AM The Land Before Time (yes, this had a tv series)
10AM MOVIE
11:30AM Baby Looney Tunes
12PM Harry and His Bucket Full of Dinosaurs (try saying that 5 times fast)
12:30PM Krypto the SuperDog
1PM Tom & Jerry
2PM Cartoon Cartoon Top 5
3PM Ed Edd n Eddy
3:30PM Foster's Home for Imaginary Friends
4PM Ben 10
4:30PM Xiaolin Showdown
5PM Pokemon
5:30PM Naruto
6PM Ed Edd n Eddy
6:30PM The Grim Adventures of Billy & Mandy
7PM MOVIE
9PM Camp Lazlo
9:30PM Foster's Home for Imaginary Friends
10PM My Gym Partner's a Monkey
10:30PM [adult swim]
 

JaredCap43™

Forever, Fight as One!
May 11, 2016
595
Ratings
403 7
43
18
Baltimore, MD
#6
This is the Qubo schedule from around the time Doki premiered (Fall 2014).
Weekdays:
6:00 A.M. - Rupert
6:30 A.M. - Dex Hamilton
7:00 A.M. - Sally Bollywood
7:30 A.M. - Famous Five
8:00 A.M. - Timothy Goes to School
8:30 A.M. - The Busy World of Richard Scarry
9:00 A.M. - Harry and His Bucket Full of Dinosaurs
9:30 A.M. - Sandra the Fairy Tale Detective
10:00 A.M. - Dive Olly Dive
10:30 A.M. - ToddWorld
11:00 A.M. - Guess With Jess
11:30 A.M. - I Spy
12:00 P.M. - Doki
12:30 P.M. - Raggs
1:00 P.M. - The Busy World of Richard Scarry
1:30 P.M. - Timothy Goes to School
2:00 P.M. - Jakers
2:30 P.M. - Sammy's Story Shop
3:00 P.M. - Doki
3:30 P.M. - Raggs
4:00 P.M. - Rupert
4:30 P.M. - Rescue Heroes
5:00 P.M. - Anne of Green Gables
5:30 P.M. - Pippi Longstocking
6:00 P.M. - Sally Bollywood
6:30 P.M. - Famous Five
7:00 P.M. - Animal Atlas
7:30 P.M. - Artzooka
8:00 P.M. - Funniest Pets & People
8:30 P.M. - Time Blazers
9:00 P.M. - Famous Five
9:30 P.M. - Sally Bollywood
10:00 P.M. - Archie's Weird Mysteries
10:30 P.M. - Sherlock Holmes in the 22nd Century

Weekends:
6:00 A.M. - Dive Olly Dive
6:30 A.M. - ToddWorld
7:00 A.M. - Doki
7:30 A.M. - Raggs
8:00 A.M. - My Friend Rabbit
8:30 A.M. - I Spy
9:00 A.M. - Marvin the Tap-Dancing Horse (X2)
10:00 A.M. - Dive Olly Dive
10:30 A.M. - ToddWorld
11:00 A.M. - Animal Exploration
11:30 A.M. - Animal Atlas
12:00 P.M. - Elliot Kid
12:30 P.M. - Harry and His Bucket Full of Dinosaurs
1:00 P.M. - Dex Hamilton
1:30 P.M. - Time Blazers
2:00 P.M. - Where on Earth is Carmen Sandiego?
2:30 P.M. - Jakers
3:00 P.M. - Artzooka
3:30 P.M. - Time Blazers
4:00 P.M. - Rupert
4:30 P.M. - Rescue Heroes
5:00 P.M. - Anne of Green Gables
5:30 P.M. - Pippi Longstocking
6:00 P.M. - Sally Bollywood
6:30 P.M. - Famous Five
7:00 P.M. - Animal Atlas
7:30 P.M. - Artzooka
8:00 P.M. - Funniest Pets & People
8:30 P.M. - Culture Click
9:00 P.M. - Animorphs
9:30 P.M. - Dear America/The Royal Diaries
10:00 P.M. - Archie's Weird Mysteries
10:30 P.M. - Sherlock Holmes in the 22nd Century

Every Night
11:00 P.M. - Where on Earth is Carmen Sandiego? (X2)
12:00 A.M. - Class of the Titans (X2)
1:00 A.M. - Being Ian (X2, one time on a Saturday Night, an extra hour was shown at 2:00 A.M., causing the other shows except for Dragon, to air one hour later)
2:00 A.M. - Archie's Weird Mysteries (X2)
3:00 A.M. - Sherlock Holmes in the 22nd Century (X2)
4:00 A.M. - Animorphs (X2)
5:00 A.M. - Dragon (X2)
 

Anthony Riley

Active Member
Apr 11, 2017
145
Ratings
92 4
28
17
#7
Looks at 2012 Nicktoons Schedule:
Weekdays
6:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x2)
7:00am Back at the Barnyard (x2)
8:00am Power Rangers Samurai (x2)
9:00am Invader ZIM (x2)
10:00am The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x3)
11:30am Planet Sheen
12:00pm Invader ZIM (x2)
1:00pm Back at the Barnyard (x2)
2:00pm Planet Sheen
2:30pm T.U.F.F. Puppy
3:00pm Fanboy and Chum Chum (x2)
4:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
5:00pm Wolverine and the X-Men
5:30pm Iron Man: Armored Adventures
6:00pm Voltron Force
6:30pm Dragonball GT
7:00pm Avatar: The Last Airbender (x2)
8:00pm Monsuno (Mon) Planet Sheen (Tue-Fri)
8:30pm Planet Sheen
9:00pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
9:30pm The Fairly OddParents (Mon-Thu) Planet Sheen
10:00pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
10:30pm Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
11:00pm Planet Sheen (Mon-Thu) Robot and Monster (Fri)
11:30pm Planet Sheen (Mon-Thu) The Fairly OddParents (Fri)
12:00am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Wild Grinders (Fri)
12:30am SpongeBob SquarePants (Mon-Thu) Planet Sheen (Fri)
1:00am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Monsuno (Fri)
1:30am Avatar: The Last Airbender (Mon-Thu) Dragonball GT (Fri)
2:00am Dragon Ball Z Kai
2:30am Iron Man: Armored Adventures
3:00am Voltron Force
3:30am Wolverine and the X-Men
4:00am El Tigre: The Adventures of Manny Rivera (x4, Mon) Back at the Barnyard (x4, Tue) My Life as a Teenage Robot (x4, Wed) The Adventures of Jimmy Neutron: Boy Genius (x4, Thu) Danny Phantom (x4, Fri)

Weekends
6:00am Fanboy and Chum Chum (x2)
7:00am Avatar: The Last Airbender (x2)
8:00am Power Rangers Samurai (Sat) Wild Grinders (Sun)
8:30am Power Rangers Samurai (Sat) Planet Sheen (Sun)
9:00am Supah Ninjas (x2, Sat) Dragonball GT (x2, Sun)
10:00am Power Rangers Super Samurai (x2, Sat) Huntik: Secrets & Seekers (x2, Sun)
11:00am Monsuno (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
11:30am Wild Grinders (Sat) Power Rangers Time Force (Sun)
12:00pm Wild Grinders (Sat) Monsuno (Sun)
12:30pm Planet Sheen (x2)
1:30pm Dragonball GT
2:00pm Avatar: The Last Airbender (x4)
4:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
5:00pm Back at the Barnyard (x2)
6:00pm Wild Grinders
6:30pm Planet Sheen
7:00pm T.U.F.F. Puppy (x2)
8:00pm The Fairly OddParents (Sat) Monsuno (Sun)
8:30pm The Fairly OddParents
9:00pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
9:30pm The Legend of Korra (Sat) Wild Grinders (Sun)
10:00pm Wild Grinders (Sat) Planet Sheen (Sun)
10:30pm Planet Sheen
11:00pm Robot and Monster
11:30pm The Fairly OddParents
12:00am SpongeBob SquarePants (x2)
1:00am The Legend of Korra (x2)
2:00am Dragon Ball Z Kai
2:30am Iron Man: Armored Adventures
3:00am Voltron Force
3:30am Wolverine and the X-Men
4:00am The Troop (x2)
5:00am ChalkZone
5:30am All Grown Up
Looks at 2017 Nicktoons schedule
I don't want to live on this planet anymore.
 

JaredCap43™

Forever, Fight as One!
May 11, 2016
595
Ratings
403 7
43
18
Baltimore, MD
#8
Here is Cartoon Network's schedule from April 2007

Weekdays:

6:00 A.M. - Transformers Cybertron
6:30 A.M. - Pokemon
7:00 A.M. - Ed Ed n' Eddy
7:30 A.M. - Codename: Kids Next Door
8:00 A.M. - My Gym Partner's a Monkey
8:30 A.M. - The Cartoon Cartoon Show
Cartoonito (sort of, except for the mid-day movie) ( 9:00 A.M. to 1:00 P.M.)
9:00 A.M. - A Pup Named Scooby-Doo
9:30 A.M. - The Land Before Time
10:00 A.M. - Movie
11:30 A.M. - Baby Looney Tunes
12:00 P.M. - Harry and His Bucket Full of Dinosaurs (and it's the only Tickle U show that was still airing (not counting Gerald Mc Boing Boing on Boomerang))
12:30 P.M. - Krypto the Superdog

1:00 P.M. - Tom & Jerry (1 hour)
2:00 P.M. - Camp Lazlo
2:30 P.M. - Squirrel Boy
3:00 P.M. - Ed Edd n' Eddy
3:30 P.M. - Foster's Home for Imaginary Friends
Miguzi (4:00 P.M. to 6:00 P.M.)
4:00 P.M. - Mucha Lucha
4:30 P.M. - Xiaolin Showdown
5:00 P.M. - Pokemon
5:30 P.M. - Naruto

6:00 P.M. - Xiaoin Showdown (again)
6:30 P.M. - The Grim Adventures of Billy and Mandy
7:00 P.M. - Pokemon (again)
7:30 P.M. - Foster's Home for Imaginary Friends (again)
8:00 P.M. - Ed Edd n' Eddy (X2)
9:00 P.M. - Camp Lazlo (again)
9:30 P.M. - My Gym Partner's a Monkey (again)
10:00 P.M. - Courage the Cowardly Dog
10:30 P.M. - Adult Swim

Friday - Sunday and Movie Titles coming soon
 
Oct 24, 2015
667
Ratings
183 5
28
22
#9
Here's one for TeenNick back in 2013.

Weekdays
6 a.m. Zoey 101 (2 episodes)
7 a.m. House of Anubis (4, 11-minute episodes)
8 a.m. Ned’s Declassified (2 episodes)
9 a.m. Zoey 101 (2 episodes)
10 a.m. VICTORiOUS (2 episodes)
11 a.m. Big Time Rush (2 episodes)
12 p.m. How to Rock (2 episodes)
1 p.m. VICTORiOUS (2 episodes)
2 p.m. Big Time Rush (2 episodes)
3 p.m. iCarly (2 episodes)
4 p.m. Movies/Specials
6 p.m. True Jackson, VP (2 episodes)
7 p.m. Ned’s Declassified (2 episodes)
8 p.m. House of Anubis (4, 11-minute episodes, Mon-Thu) Degrassi (2 episodes, Fri)
9 p.m. 4 episodes: Malcolm in the Middle (Mon) Zoey 101 (Tue) Bucket & Skinner (new, 9 p.m. only, Wed) Life With Boys (8:30-11, Wed) VICTORiOUS (Thu) Degrassi (9-10, Fri) TeenNick Top 10 (new, 10 p.m. only, Fri)
11 p.m. Hour-Long Specials
12 a.m. Rugrats
12:30 a.m. The Angry Beavers
1 a.m. Hey Arnold!
1:30 a.m. Rocko’s Modern Life
2 a.m. Rugrats
2:30 a.m. The Angry Beavers
3 a.m. Hey Arnold!
3:30 a.m. Rocko’s Modern Life
4 a.m. Malcolm in the Middle (2 episodes)
5 a.m. Degrassi (2 episodes)

Weekends
6 a.m. How to Rock (2 episodes)
7 a.m. VICTORiOUS (2 episodes)
8 a.m. TeenNick Top 10 (Sat) Bucket & Skinner’s Epic Adventures (2 episodes, Sun)
9 a.m. True Jackson, VP (2 episodes)
10 a.m. Ned’s Declassified (2 episodes)
11 a.m. Zoey 101 (2 episodes)
12 p.m. True Jackson, VP (2 episodes)
1 p.m. Ned’s Declassified (2 episodes)
2 p.m. Zoey 101 (2 episodes)
3 p.m. House of Anubis (4, 11-minute episodes)
4 p.m. Bucket & Skinner’s Epic Adventures (2 episodes)
5 p.m. Life With Boys (2 episodes, Sat) TeenNick Top 10 (Sun)
6 p.m. House of Anubis (4, 11-minute episodes)
7 p.m. Bucket & Skinner’s Epic Adventures (2 episodes)
8 p.m. Life With Boys (2 episodes)
9 p.m. Hollywood Heights (Sat) Degrassi (2 episodes, Sun)
10 p.m. Hollywood Heights (Sat) Degrassi (2 episodes, Sun)
11 p.m. That ‘70s Show (2 episodes)
12 a.m. Kenan & Kel (2 episodes, Sat) All That (2 episodes, Sun)
1 a.m. CatDog (2 episodes)
2 a.m. Kenan & Kel (2 episodes, Sat) All That (2 episodes, Sun)
3 a.m. CatDog (2 episodes)
4 a.m. What I Like About You (2 episodes)
5 a.m. SLiDE

And here's one for Boomerang back in January 2008.

Weekdays

6:00AM Captain Planet and the Planeteers
6:30AM The Flintstones
7:00AM The Jetsons
7:30AM Top Cat
8:00AM The Snorks
8:30AM Pound Puppies
9:00AM Paw Paws
9:30AM Dynomutt, Dog Wonder
10:00AM The Super Globetrotters
10:30AM Yogi's Gang
11:00AM The Boomerang Zoo
12:00PM The Banana Splits
12:30PM The Banana Splits
1:00PM Secret Squirrel
1:30PM Atom Ant
2:00PM The Jetsons
2:30PM Mike, Lu & Og
3:00PM Pebbles & Bamm Bamm
3:30PM The Amazing Chan and the Chan Clan
4:00PM Top Cat (Mon) Wacky Races (Tues-Fri)
4:30PM Help! It's the Hair Bear Bunch (Mon) The Perils of Penelope Pitstop (Tues-Fri)
5:00PM The Snorks
5:30PM Pound Puppies
6:00PM Gerald McBoing Boing
6:30PM Baby Looney Tunes
7:00PM Krypto: The Super Dog
7:30PM Tom & Jerry
8:00PM MGM Cartoons
8:30PM The Flintstones
9:00PM Scooby Doo, Where Are You?
9:30PM Dexter's Laboratory
10:00PM Duck Dodgers (Johnny Bravo beginning 1/22)
10:30PM Cow and Chicken
11:00PM Justice League Unlimited
11:30PM The Batman
12:00AM Super Friends
12:30AM SWAT Kats: The Radical Squadron
1:00AM Thundarr, the Barbarian
1:30AM Jonny Quest
2:00AM Tom & Jerry
2:30AM Duck Dodgers
3:00AM Top Cat
3:30AM Wacky Races
4:00AM The Flintstones
4:30AM The Jetsons
5:00AM The Perils of Penelope Pitstop
5:30AM Pebbles & Bamm Bamm

Weekends:

6:00AM Devlin
6:30AM The Flintstones
7:00AM Cattanooga Cats
8:00AM The Snorks
8:30AM Pound Puppies
9:00AM Paw Paws
9:30AM Dynomutt, Dog Wonder
10:00AM Tom & Jerry
10:30AM Yogi's Gang
11:00AM Top Cat
11:30AM The Jetsons
12:00PM The Scooby-Doo Show
12:30PM Cartoons Without a Clue
1:00PM Valley of the Dinosaurs
1:30PM The Centurions
2:00PM Character of the Month (Scrappy-Doo)
4:00PM Movies (Saturday), Wacky Races (Sunday)
4:30PM The Perils of Penelope Pitstop (Sunday)
5:00PM The Snorks (Sunday)
5:30PM Pound Puppies
6:00PM The Scooby-Doo Show
6:30PM Help! It's the Hair Bear Bunch
7:00PM Top Cat
7:30PM Tom & Jerry
8:00PM MGM Cartoons
8:30PM The Flintstones
9:00PM Scooby Doo, Where Are You?
9:30PM Dexter's Laboratory
10:00PM Johnny Bravo
10:30PM Cow & Chicken
11:00PM Justice League Unlimited
11:30PM The Batman
12:00AM SuperFriends
12:30AM SWAT Kats: The Radical Squadron
1:00AM Thundarr, the Barbarian
1:30AM Jonny Quest
2:00AM Tom & Jerry
2:30AM Duck Dodgers
3:00AM Top Cat
3:30AM Wacky Races
4:00AM The Flinstones
4:30AM The Jetsons
5:00AM The Perils of Penelope Pitstop
5:30AM Pebbles and Bamm Bamm
 

superkeegan9100

YTPer, Cartoon analyst, PPG artist.
Jan 10, 2015
10,130
Ratings
7,476 89
113
Raleigh, North Carolina
www.youtube.com
#11
Speaking of Boomerang, here's an old Boomerang schedule from August 2012:

Weekdays:
6:00AM Captain Planet and the Planeteers
6:30AM Tom & Jerry
7:00AM Tom & Jerry Kids
7:30AM Puppy in My Pocket: Adventures in Pocketville
8:00AM The Mr. Men Show
8:30AM Pound Puppies
9:00AM A Pup Named Scooby-Doo (x2)
10:00AM The Smurfs (x2)
11:00AM Flintstone Kids
11:30AM Pebbles & Bamm Bamm
12:00PM Cattanooga Cats
1:00PM Scooby-Doo, Where Are You? (x2)
2:00PM Tom & Jerry Kids
2:30PM Puppy in My Pocket: Adventures in Pocketville
3:00PM The Mr. Men Show
3:30PM Pound Puppies
4:00PM Krypto the Superdog (x2)
5:00PM Ben 10 (x2)
6:00PM Pokémon (x2)
7:00PM 2 Stupid Dogs (x2)
8:00PM Dexter’s Laboratory (x2)
9:00PM Johnny Bravo (x2)
10:00PM The Powerpuff Girls (x2)
11:00PM Teen Titans (x2)
12:00AM SWAT Kats
12:30AM Jonny Quest
1:00AM Samurai Jack
1:30AM Tom & Jerry
2:30AM The Secret Squirrel Show (x2)
3:30AM MGM
4:30AM Yogi Bear (replaces The Jetsons / The Flintstones)
5:30AM The Flintstones

Weekends
6:00AM Captain Planet and the Planeteers
6:30AM Top Cat
7:00AM The Secret Squirrel Show (x2)
8:00AM The Smurfs (x2)
9:00AM MOVIE
10:30AM Scooby-Doo, Where Are You? (unless movie went until 11am)
11:00AM Scooby-Doo, Where Are You? (x2)
12:00PM Tom & Jerry
1:00PM Krypto the Superdog (x2)
2:00PM SWAT Kats (x2)
3:00PM Teen Titans (x2)
4:00PM The Powerpuff Girls (x2)
5:00PM Johnny Bravo (x2)
6:00PM Cow and Chicken (x2)
7:00PM Dexter’s Laboratory (x2)
8:00PM Foster’s Home for Imaginary Friends (x2)
9:00PM Scooby-Doo, Where Are You? (x2)
10:00PM 2 Stupid Dogs (x2)
11:00PM The Powerpuff Girls (x2)
12:00AM Johnny Bravo (x2)
1:00AM Cow and Chicken (x2)
2:00AM Dexter’s Laboratory (x2)
3:00AM The Secret Saturdays
3:30AM Samurai Jack
4:00AM Johnny Quest
4:30AM The Huckleberry Hound Show
5:00AM Yogi Bear
5:30AM The Jetsons
 
Oct 24, 2015
667
Ratings
183 5
28
22
#12
Here's one from 4Kids TV from late 2008.
8:00AM Di-Gata Defenders
8:30AM Biker Mice from Mars
9:00AM Sonic X
9:30AM Sonic X
10:00AM Chaotic: M'arrillian Invasion
10:30AM Teenage Mutant Ninja Turtles: Fast Forward
11:00AM Kirby: Right Back at Ya!
11:30AM Winx Club
 
Oct 24, 2015
667
Ratings
183 5
28
22
#13
Here's Boomerang's schedule from August 2007.

Weekdays
6:00am The New Adventures of Captain Planet
6:30am The Flintstones
7:00am Smurfs
7:30am Snorks
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am MGM Cartoons
9:30am Popeye
10:00am Boomerang Zoo
11:00am Pink Panther
11:30am The Jetsons
12:00pm Flintstone Kids
12:30pm The Huckleberry Hound Show
1:00pm Magilla Gorilla
1:30pm Secret Squirrel
2:00pm Yogi Bear
2:30pm Mike, Lu, and Og
3:00pm Pebbles and Bamm Bamm
3:30pm Josie and the Pussycats in Outer Space
4:00pm Hong Kong Phooey
4:30pm Dastardly and Muttley
5:00pm Snorks
5:30pm Smurfs
6:00pm Gerald McBoing Boing
6:30pm Baby Looney Tunes
7:00pm Krypto the Superdog
7:30pm Tom & Jerry
8:00pm MGM Cartoons
8:30pm The Flintstones
9:00pm Scooby-Doo, Where Are You?
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm Duck Dodgers
10:30pm Cow and Chicken
11:00pm Justice League Unlimited
11:30pm SWAT Kats: The Radical Squadron
12:00am SuperFriends
12:30am Moby Dick and Mighty Mightor
1:00am Top Cat
1:30am Duck Dodgers
2:00am Dastardly & Muttley
2:30am Jonny Quest
3:00am Space Ghost and Dino Boy
3:30am Wait Till Your Father Gets Home
4:00am The Flintstones
4:30am MGM Cartoons
5:00am Popeye
5:30am Banana Splits

Weekends
6:00am Banana Splits
6:30am The Flintstones
7:00am Boomerang Zoo
8:00am Wacky Races
8:30am The Perils of Penelope Pitstop
9:00am MGM Cartoons
9:30am Popeye
10:00am Smurfs
10:30am Snorks
11:00am Pink Panther
11:30am The Jetsons
12:00pm Cartoons Without A Clue
1:00pm Yogi Bear
1:30pm The Huckleberry Hound Show
2:00pm Boomeroyalty
4:00pm Boomerang Theater
5:30pm Smurfs
6:00pm MGM Cartoons
6:30pm Pink Panther
7:00pm Top Cat
7:30pm The Jetsons
8:00pm Tom & Jerry
8:30pm The Flintstones
9:00pm Scooby-Doo, Where Are You?
9:30pm Dexter's Laboratory
10:00pm Duck Dodgers
10:30pm The What a Cartoon! Show
11:00pm Justice League Unlimited
11:30pm SWAT Kats: The Radical Squadron
12:00am SuperFriends
12:30am Moby Dick and Mighty Mightor
1:00am Top Cat
1:30am Duck Dodgers
2:00am Dastardly & Muttley
2:30am Jonny Quest
3:00am Space Ghost and Dino Boy
3:30am Where's Huddles
4:00am The Flintstones
4:30am MGM Cartoons
5:00am Popeye
5:30am Popeye
 
Feb 3, 2018
895
Ratings
1,217 6
93
21
#15
Here's Cartoon Network's schedule for October 1-7, 2012 (BIRTHDAY WEEK)

Monday (20th Birthday)
6:00am The Powerpuff Girls
6:30am Flapjack
7:00am Regular Show
7:30am Regular Show
8:00am Johnny Test
8:30am Adventure Time
9:00am Sidekick
9:30am Codename: Kids Next Door
10:00am Chowder
10:30am My Gym Partner's a Monkey
11:00am Dexter's Laboratory
11:30am Foster's Home for Imaginary Friends
12:00pm Foster's Home for Imaginary Friends
12:30pm Almost Naked Animals
1:00pm The Amazing World of Gumball
1:30pm Johnny Test
2:00pm Foster's Home for Imaginary Friends
2:30pm The Powerpuff Girls
3:00pm Flapjack
3:30pm Chowder
4:00pm Codename: Kids Next Door
4:30pm The Grim Adventures of Billy & Mandy
5:00pm Johnny Test
5:30pm Regular Show
6:00pm Regular Show
6:30pm The Amazing World of Gumball
7:00pm Adventure Time
7:30pm Adventure Time
8:00pm Regular Show
8:30pm Annoying Orange

Tuesday
6:00am Looney Tunes
6:30am Regular Show
7:00am Ben 10
7:30am Beyblade Metal Masters
8:00am Pokemon Black & White
8:30am LEGO Ninjago
9:00am Dragons: Riders of Berk
9:30am Ben 10: Omniverse
10:00am The Garfield Show
10:30am The Garfield Show
11:00am Casper's Scare School
11:30am What's New, Scooby-Doo?
12:00pm Looney Tunes
12:30pm Looney Tunes
1:00pm Tom and Jerry
1:30pm Tom and Jerry
2:00pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
2:30pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
3:00pm The Looney Tunes Show
3:30pm The Looney Tunes Show
4:00pm Adventure Time
4:30pm Adventure Time
5:00pm MAD
5:30pm Annoying Orange
6:00pm Regular Show
6:30pm The Amazing World of Gumball
7:00pm Regular Show
7:30pm Regular Show
8:00pm The Looney Tunes Show
8:30pm Adventure Time

Wednesday
6:00am Looney Tunes
6:30am Regular Show
7:00am Ben 10
7:30am Beyblade Metal Masters
8:00am Pokemon Black & White
8:30am LEGO Ninjago
9:00am Dragons: Riders of Berk
9:30am Almost Naked Animals
10:00am The Garfield Show
10:30am The Garfield Show
11:00am Casper's Scare School
11:30am What's New, Scooby-Doo?
12:00pm Looney Tunes
12:30pm Looney Tunes
1:00pm Tom and Jerry
1:30pm Tom and Jerry
2:00pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
2:30pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
3:00pm The Looney Tunes Show
3:30pm The Looney Tunes Show
4:00pm Annoying Orange
4:30pm Adventure Time
5:00pm Dragons: Riders of Berk
5:30pm Regular Show
6:00pm Regular Show
6:30pm The Amazing World of Gumball
7:00pm Adventure Time
7:30pm LEGO Ninjago
8:00pm Dragons: Riders of Berk
8:30pm Johnny Test

Thursday
6:00am Looney Tunes
6:30am Regular Show
7:00am Ben 10
7:30am Beyblade Metal Masters
8:00am Pokemon Black & White
8:30am LEGO Ninjago
9:00am Dragons: Riders of Berk
9:30am Almost Naked Animals
10:00am The Garfield Show
10:30am The Garfield Show
11:00am Casper's Scare School
11:30am What's New, Scooby-Doo?
12:00pm Looney Tunes
12:30pm Looney Tunes
1:00pm Tom and Jerry
1:30pm Tom and Jerry
2:00pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
2:30pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
3:00pm The Looney Tunes Show
3:30pm The Looney Tunes Show
4:00pm Adventure Time
4:30pm Adventure Time
5:00pm MAD
5:30pm Regular Show
6:00pm Regular Show
6:30pm The Amazing World of Gumball
7:00pm Adventure Time
7:30pm Annoying Orange
8:00pm MAD
8:30pm Regular Show

Friday
6:00am Looney Tunes
6:30am Redakai
7:00am Ben 10: Omniverse
7:30am Beyblade Metal Masters
8:00am Pokemon Black & White
8:30am LEGO Ninjago
9:00am Dragons: Riders of Berk
9:30am The Looney Tunes Show
10:00am The Garfield Show
10:30am The Garfield Show
11:00am Casper's Scare School
11:30am What's New, Scooby-Doo?
12:00pm Looney Tunes
12:30pm Looney Tunes
1:00pm Tom and Jerry
1:30pm Tom and Jerry
2:00pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
2:30pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
3:00pm The Looney Tunes Show
3:30pm The Looney Tunes Show
4:00pm Adventure Time
4:30pm Adventure Time
5:00pm MAD
5:30pm Annoying Orange
6:00pm Regular Show
6:30pm Adventure Time
7:00pm The Amazing World of Gumball
7:30pm LEGO Ninjago
8:00pm Cartoon Planet

Saturday
6:00am Looney Tunes
6:30am The Looney Tunes Show
7:00am Scan2Go
7:30am Redakai
8:00am Beywheelz
8:30am Pokemon Black & White
9:00am Ben 10: Omniverse
9:30am Star Wars: The Clone Wars
10:00am Green Lantern: The Animated Series
10:30am Young Justice
11:00am Level Up
11:30am Total Drama
12:00pm Codename: Kids Next Door
12:15pm Annoying Orange
12:30pm Regular Show
12:45pm Adventure Time
1:15pm The Powerpuff Girls
1:30pm Level Up
2:00pm Star Wars: The Clone Wars
2:30pm Samurai Jack
3:00pm LEGO Ninjago
3:30pm Dragons: Riders of Berk
4:00pm Courage the Cowardly Dog
4:15pm Johnny Test
4:30pm Scooby-Doo Mystery Incorporated
5:00pm Adventure Time
5:30pm Looney Tunes
5:45pm Chowder
6:00pm The Amazing World of Gumball
6:15pm Johnny Test
6:30pm Regular Show
6:45pm Adventure Time
7:00pm Open Season 3
8:30pm The Looney Tunes Show

Sunday
6:00am Looney Tunes
6:30am The Looney Tunes Show
7:00am Scan2Go
7:30am Redakai
8:00am Beywheelz
8:30am Pokemon Black & White
9:00am Ben 10: Omniverse
9:30am Star Wars: The Clone Wars
10:00am Green Lantern: The Animated Series
10:30am Young Justice
11:00am Star Wars: The Clone Wars
11:30am LEGO Ninjago
12:00pm Teen Titans
12:30pm Level Up
1:00pm The Powerpuff Girls
1:15pm Codename: Kids Next Door
1:30pm Dexter's Laboratory
1:45pm Foster's Home for Imaginary Friends
2:00pm The Marvelous Misadventures of Flapjack
2:15pm Johnny Test
2:30pm Regular Show
2:45pm Adventure Time
3:00pm Ben 10 Omniverse
3:30pm Level Up
4:00pm The Grim Adventures of Billy and Mandy
4:15pm Regular Show
4:30pm The Amazing World of Gumball
4:45pm Adventure Time
5:00pm Regular Show
5:30pm Ed, Edd, n Eddy
5:45pm Foster's Home for Imaginary Friends
6:00pm The Amazing World of Gumball
6:15pm Adventure Time
6:30pm Dragons: Riders of Berk
7:00pm Open Season 3
8:30pm Ben 10: Omniverse
 
Last edited:
Feb 22, 2018
313
Ratings
242 4
43
#17
Jetix on Toon Disney schedule from April 2006:

Weekdays:
7:00PM: Power Rangers Mystic Force (Mon/Fri), Spider-Man & His Amazing Friends (Tue-Thu)
7:30PM: Get Ed (Mon/Fri), Digimon (Tue-Thu)
8:00PM: Power Rangers SPD
8:30PM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
9:00PM: A.T.O.M. (Mon/Fri), W.I.T.C.H. (Tue-Thu)
9:30PM: Beyblade
10:00PM: Dragon Booster (Mon/Fri), Digimon (Tue-Thu)
10:30PM: The Tick
11:00PM: Power Rangers Generations (x2)
12:00AM: Power Rangers Mystic Force (Mon/Fri), Spider-Man & His Amazing Friends (Tue-Thu)
12:30AM: Get Ed (Mon/Fri), Digimon (Tue-Thu)
1:00AM: Power Rangers SPD
1:30AM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
2:00AM: A.T.O.M. (Mon/Fri), W.I.T.C.H. (Tue-Thu)
2:30AM: Beyblade
3:00AM: Dragon Booster (Mon/Fri), Digimon (Tue-Thu)
3:30AM: Dragon Booster
4:00AM: The Tick
4:30AM: Gargoyles
5:00AM: Power Rangers Generations (x2)

Weekends:
4:00PM: Power Rangers Generations
4:30PM: A.T.O.M.
5:00PM: Spider-Man & His Amazing Friends
5:30PM: Get Ed
6:00PM: Power Rangers Mystic Force
6:30PM: W.I.T.C.H.
7:00PM: Dungeons & Dragons
7:30PM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
8:00PM: Power Rangers SPD
8:30PM: Power Rangers Generations
9:00PM: Digimon
9:30PM: W.I.T.C.H.
10:00PM: Kong
10:30PM: The Tick
11:00PM: Power Rangers Generations (x2)
12:00AM: W.I.T.C.H.
12:30AM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
1:00AM: Power Rangers SPD
1:30AM: Gargoyles
2:00AM: Digimon
2:30AM: W.I.T.C.H.
3:00AM: Kong
3:30AM: Dragon Booster
4:00AM: The Tick
4:30AM: Gargoyles
5:00AM: Power Rangers Generations (x2)

Source: http://web.archive.org/web/20060510050722/angelfire.com/scifi/prstuff/jetix.html
 
Sep 4, 2017
10
1
16
#18
What if Cartoon Network on pbs programming will be retro CN summer camp island etc for wusf kids adjusting the schedule because of monkey monkey music videos and station ident etc
 
Last edited:
Feb 22, 2018
313
Ratings
242 4
43
#19
Toon Disney's schedule from September 2008, to prepare for the launch of Disney XD which approached the month prior and eventually came on February 13, 2009. FRIDAY THE 13TH!

Weekdays:
6:00AM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
6:30AM: Digimon Data Squad
7:00AM: The Suite Life of Zack & Cody
7:30AM: Phineas and Ferb
8:00AM: Spider-Man (x3) (Mon), Iron Man (x3) (Tue), Random stacks (x3) (Wed-Fri)
9:30AM: Power Rangers Jungle Fury (x3) (Mon), Spider-Man and His Amazing Friends (x3) (Tue), Random stacks (x3) (Wed-Fri)
11:00AM: American Dragon: Jake Long (x2) (Mon-Thu), Random stacks (x2) (Fri)
12:00PM: Recess (x2) (Mon-Thu), Random stacks (x2) (Fri)
1:00PM: The Replacements (x2) (Mon-Thu), Random stacks (x2) (Fri)
2:00PM: Big Movie Show
4:00PM: The Suite Life of Zack & Cody
4:30PM: Phineas and Ferb
5:00PM: Big Movie Show
7:00PM: Monster Buster Club (Mon), Spider-Man (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
7:30PM: Pucca (Mon), Iron Man (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
8:00PM: Power Rangers Jungle Fury (Mon), Spider-Man and His Amazing Friends (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
8:30PM: Yin Yang Yo! (Mon), The Incredible Hulk (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
9:00PM: Digimon Data Squad (Mon), Pucca (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
9:30PM: Spider-Man (Mon), Chaotic (Tue-Thu), Random stacks (Fri)
10:00PM: Monster Buster Club (Mon/Fri), Spider-Man (Tue-Thu)
10:30PM: Pucca (Mon/Fri), Iron Man (Tue-Thu)
11:00PM: Power Rangers Jungle Fury (Mon/Fri), Spider-Man and His Amazing Friends (Tue-Thu)
11:30PM: Yin Yang Yo! (Mon/Fri), The Incredible Hulk (Tue-Thu)
12:00AM: Digimon Data Squad (Mon/Fri), Pucca (Tue-Thu)
12:30AM: Spider-Man (Mon/Fri), Chaotic (Tue-Thu)
1:00AM: X-Men
1:30AM: Jackie Chan Adventures
2:00AM: Oban Star Racers
2:30AM: X-Men
3:00AM: Jackie Chan Adventures
3:30AM: Oban Star Racers
4:00AM: Shinzo
4:30AM: Gargoyles
5:00AM: Get Ed
5:30AM: Captain Flamingo

Weekends:
6:00AM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
6:30AM: Digimon Data Squad
7:00AM: The Suite Life of Zack & Cody
7:30AM: Phineas and Ferb
8:00AM: Monster Buster Club
8:30AM: Power Rangers Jungle Fury
9:00AM: Big Movie Show
11:00AM: Weekend Super Stacks
2:00PM: Timon & Pumbaa (x2)
3:00PM: Dave the Barbarian (x2)
4:00PM: The Suite Life of Zack & Cody
4:30PM: Phineas and Ferb
5:00PM: Iron Man
5:30PM: Chaotic
6:00PM: Superman: The Animated Series
6:30PM: Digimon Data Squad
7:00PM: Spider-Man
7:30PM: Yin Yang Yo!
8:00PM: Monster Buster Club
8:30PM: Super Robot Monkey Team Hyperforce Go!
9:00PM: Power Rangers Jungle Fury (Sat), Monster Buster Club (Sun)
9:30PM: Spider-Man (Sat), Monster Buster Club (Sun)
10:00PM: Random stacks (x2) (Sat), Spider-Man (x2) (Sat)
11:00PM: Random stacks (x2) (Sat), Yin Yang Yo! (x2) (Sun)
12:00AM: Random stacks (x2) (Sat), Spider-Man (x2) (Sun)
1:00AM: Monster Buster Club (Sat), Yin Yang Yo! (Sun)
1:30AM: Pucca (Sat), Yin Yang Yo! (Sun)
2:00AM: Oban Star Racers
2:30AM: X-Men
3:00AM: Jackie Chan Adventures
3:30AM: Oban Star Racers
4:00AM: A.T.O.M.
4:30AM: Gargoyles
5:00AM: Get Ed
5:30AM: Captain Flamingo

Notable changes that this schedule saw were:

-Adding Phineas and Suite Life (don't ask me), in a hour that was advertised as "The Brotherhood".

-Not removing Batman, Pinky, or non-Jungle Fury PR, but having them only air in the random stacks and not in their own dedicated timeslots. Again, don't ask me.

-Completely removing W.I.T.C.H., legacy Digimon, Legend of the Dragon, NASCAR Racers, and Xyber 9. They didn't even air in the random stacks. Yeah, that sucked. That's not even going into the fact that ever since the beginning of 2007 they were already one by one removing good shows like MCK, Daigunder, Beyblade, Dragon Booster, PRG, D&D, Kong, Silverwing, and The Tick.

All that "cleaning up" and Shinzo was still hanging around in the graveyard slot. Awesome.

Source: http://web.archive.org/web/20080913104305/angelfire.com/scifi/prstuff/jetix.html
 

Spotlight

Staff online

Latest profile posts

I was just about to say "Where's Gridman?" on that Crunchyroll streaming thread.
DISH had recent upgrades on the 61.5 orbital slot this early morning. My signal strengths got increased and transponders were moved to another.

How Cartoon Network and TBS moved to other transponders. :P
What I love from the commercial studio Psyop, is the Cricket Wireless critters (known as the Cricketters) in different shapes and colored in Green, Yellow and Blue. So imaginative and cute! :)
Most Europeans here don't know about the old Grinch Christmas special. Even in Portugal.
When Is the Nickelodeon Highlights usually up for December? I Was just wondering...